Forum Konsumentów

  • pl
  • Twitter
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram

12. #PRASÓWKA FORUM KONSUMENTÓW

2023-08-02

1. "UOKiK i Komisja Europejska biorą się za greenwashing. Kto powinien mieć się na baczności?" Więcej: http://bitly.pl/JeDre. Źródło: Wiadomości Handlowe.

Zarówno Komisja Europejska, jak i polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kręcą bat na przedsiębiorstwa stosujące greenwashing. Regulacje prawne, nad którymi pracuje KE, oraz działania polskiego UOKiK-u mają jeden cel: dawać konsumentom wiarygodne, porównywalne i weryfikowalne informacje.

2. "Co wyrok TSUE zmienia dla osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny we frankach?” Więcej: http://bitly.pl/Ev0ny. Źródło: bielsko.info.

Niezadowoleni konsumenci zwrócili się do sądów o rozstrzygnięcie sporu z bankami. Sądy po analizie tysięcy przypadku doszły do wniosku, że większość umów jest nieważna, co nastręczyło kolejnych wątpliwości. Ponadto Sąd Rejonowy w Warszawie w sierpniu 2021 roku nadał sprawie nowy kierunek. Zwrócił się bowiem do TSUE o wyjaśnienie niejasności i kwestii spornych. Jak wyrok TSUE wpłynął na sytuację frankowiczów?

3. "Polscy konsumenci są oszukiwani” Więcej: http://bitly.pl/HzeEf. Źródło: e-sadownictwo.pl

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) przeprowadziła w dużych sklepach spożywczych na terenie całego kraju doraźne kontrole jakości handlowej świeżych owoców i warzyw, w zakresie zgodności z obowiązującymi przepisami. Różnego rodzaju nieprawidłowości stwierdzono w blisko 35 proc. skontrolowanych sklepów.

4. "Promocje, czy tylko czyszczenie magazynów? Wyjaśniamy, jakie sztuczki stosują latem sprzedawcy” Więcej: http://bitly.pl/KgxH7. Źródło: PolskieRadio24.pl.

Częstą manipulacją ze strony sprzedawców - w opinii UOKiK - jest niepodawanie najniższej ceny obowiązującej 30 dni przed wprowadzeniem obniżki, bądź informowania o niej w sposób nieczytelny, a także świadome nieuwzględnianie (w aktualnej promocji) odniesienia do tej ceny, a także stosowanie dodatkowych filtrów w wyszukiwarkach internetowych lub prezentacji ofert, nieodnoszących się do tej rzekomo "atrakcyjnej ceny".

5. "Stanowisko Forum Konsumentów ws. Dyrektywy KE o opakowaniach i odpadach” Więcej: http://bitly.pl/5an30. Źródło: Dlahandlu.

Forum Konsumentów popiera Dyrektywę KE dotyczącą opakowań i odpadów opakowaniowych jako krok w stronę bardziej ekologicznego podejścia w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Jednak organizacja zwraca uwagę na potrzebę uwzględnienia interesów biznesu, aby uniknąć przeniesienia ewentualnych trudności i kosztów na ostatecznych odbiorców – czyli konsumentów.

Kolejna prasówka już za tydzień w środę!