Forum Konsumentów

 • pl
 • Twitter
 • Linkedin
 • Facebook
 • Instagram

Aktualności

Artykuły

 • Życzenia Forum Konsumentów

  20-12-2023

  Forum Konsumentów składa Państwu życzenia: radosnej atmosfery, zdrowia i spokoju na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia, a w tym intensywnym czasie przygotowań i zakupów – najlepszych wyborów konsumenckich.


   
   
   
   

  Zobacz więcej
 • Fundacja Forum Konsumentów – podsumowanie 2023 roku

  13-12-2023

  Kolejny rok za nami Fundacja Forum Konsumentów. Koniec roku 2023 za chwilę zatem to naturalny czas podsumowań, ale też czas wyznaczania kolejnych celów, planowania i wdrażania.

  Zobacz więcej
 • Opinia Forum Konsumentów do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych tzw. nowa żywność (nr 534 w Wykazie prac legislacyjnych RCL)

  08-12-2023

  Forum Konsumentów popiera wszelkie inicjatywy wspierające czytelność oraz transparentność komunikacji (oznaczeń/ symboli) skierowanej do konsumentów, jednak w odniesieniu do projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych (zawierającego znak graficzny "Zawiera owady jadalne", który trzeba będzie umieszczać na opakowaniach z żywnością) wyrażamy negatywne stanowisko. Jesteśmy zwolennikami wystandaryzowanych regulacji/ oznaczeń na produktach. Konsumenci potrzebują transparentnych informacji przygotowanych w sposób uczciwy i przemyślany. Inaczej może to wprowadzać zbędny chaos oraz zostać uznane za dyskryminację pewnych kategorii produktów.

  Zobacz więcej
 • Informacja prasowa Forum Konsumentów dot. premiery raportu „Dlaczego konsument (nie)chce e-commerce?”

  29-11-2023

  Według badania Mediapanel w maju 2023 roku aż 90% internautów odwiedziło przynajmniej jedną witrynę lub aplikację zakupową online. Natomiast aż 77% internautów dokonało przynajmniej raz zakupów online w roku 2022 wedle wyników badania „E-commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska”. Ponadto 7 na 10 konsumentów deklaruje, że wielkość ich e-koszyków przewyższa lub jest co najmniej taka sama, jak w przypadku ich odpowiedników w tradycyjnych placówkach handlowych.

  Dlatego też Forum Konsumentów jako reprezentant interesów, praw i wolności konsumentów publikuje najnowszy raport "Dlaczego konsument (nie) chce e-commerce?”, którego celem jest przedstawienie perspektywy konsumenta w świecie nowych możliwości e-commerce oraz jego wpływu na proces dynamicznego rozwoju branży i świata online.

  Zobacz więcej
 • 16. #PRASÓWKA FORUM KONSUMENTÓW

  05-10-2023

  1. "Będą problemy z fakturami za prąd i gaz. Wszystko przez KSeF” Więcej: https://tiny.pl/c159f. Źródło: Business Insider Polska.

  Przedsiębiorcy już mocno nad tym pracują, a konsumenci będą musieli zmienić nawyki. Chodzi o faktury za media, czyli prąd, gaz itp. Krajowy System e-Faktur wymusi zmiany. Nie przewiduje on m.in. faktur pro forma, co oznacza, że prognozy zużycia trzeba będzie inaczej dostarczyć klientom.

  Zobacz więcej
 • Informacja prasowa: Fundacja Forum Konsumentów oficjalnym członkiem Consumers International

  04-10-2023

  Forum Konsumentów z dumą ogłasza dołączenie grona organizacji konsumenckich stowarzyszonych w Consumers International. Jest to znaczący krok w umocnieniu pozycji Forum Konsumentów w międzynarodowym ruchu konsumenckim. To możliwość wymiany dobrych praktyk, wiedzy i możliwość reprezentowania polskiej perspektywy konsumentów na arenie globalnej.

  Zobacz więcej
 • Informacja prasowa: Fundacja Forum Konsumentów z Nagrodą Gospodarczą Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

  28-09-2023

  Podczas uroczystej gali 27 września br. Fundacja Forum Konsumentów otrzymała Nagrodę Gospodarczą Związku Przedsiębiorców i Pracodawców za projekt – kampanię „Żyj oryginalnie. Podrobione rzeczy. Podrobiony styl.”

                                                                                                                                                                                      

  Zobacz więcej
 • Informacja prasowa Forum Konsumentów w sprawie przystąpienia do kampanii edukacyjnej „Kobiety na wybory”

  25-09-2023

  Forum Konsumentów z dniem 14 września br. oficjalnie przystąpiło do apolitycznej kampanii edukacyjnej „Kobiety na wybory”. Celem kampanii „Kobiety na wybory” jest zachęcenie kobiet do aktywnego uczestniczenia w wyborach. Każdy głos ma bowiem znaczenie, i to w każdych wyborach – zarówno samorządowych, parlamentarnych, jak i prezydenckich.

  Zobacz więcej
 • Informacja prasowa Fundacji Forum Konsumentów z okazji Światowego Dnia Bez Samochodu

  22-09-2023

  Światowy Dzień Bez Samochodu, obchodzony 22 września każdego roku, jest doskonałą okazją do refleksji nad stanem transportu publicznego i jego dostępnością w Polsce. Głównym celem obchodów święta jest zachęcanie konsumentów o bardziej ekologicznych rozwiązaniach, czyli wybierania komunikacji miejskiej lub innych ekologicznych środków transportu zamiast prywatnego auta. Działania te mają m.in. zmniejszyć zatłoczenie miast, hałas oraz ilość spalin zanieczyszczających powietrze.  

  Fundacja Forum Konsumentów pragnie natomiast w tym kontekście zwrócić uwagę na pogłębiający się problem wykluczenia transportowego, który dotyka ok. 15 mln mieszkańców Polski. Wykluczenie transportowe, inaczej zwane wykluczeniem komunikacyjnym to ogólnopolski problem, z jakim mierzą się mieszkańcy głównie mniejszych miejscowości i wsi.

  Szacuje się, że na wykluczenie transportowe jest narażona 1/3 mieszkańców Polski. To kilkanaście milionów osób, które nie mają dostępu do transportu publicznego. Wielu mieszkańców, szczególnie wschodniej Polski, posiada ten dostęp w minimalnym zakresie (pojedyncze kursy tylko w dni nauki szkolnej). Konsekwencje wykluczenia transportowego odczuwają wszystkie grupy społeczne: dzieci, młodzież, studenci, osoby pracujące i seniorzy. 

  GUS wskazuje, że w latach 2014-2020 w Polsce zniknęło 308 177 km linii regularnej komunikacji autobusowej, w tym 107 605 km o zasięgu regionalnym. W tym czasie długość wszystkich linii kolejowych zwiększyła się o 182 km.

  Zobacz więcej
 • 15. #PRASÓWKA FORUM KONSUMENTÓW

  13-09-2023

   1. "Nowa e-usługa prosto z ministerstwa. Konsumenci sceptyczni.” Więcej: https://tiny.pl/cd3s3. Źródło: WNP.PL.

  W piątek 15 września Ministerstwo Finansów ma udostępnić specjalną aplikację i miejsce do przechowywania paragonów. Sprzedawcy mogą wydawać e-paragony już od roku, w różnych aplikacjach, a celem MF jest ujednolicenie aplikacji. Pomysł MF oceniany jest sceptycznie, a głównymi obawami sprzedawców i konsumentów są te związane z bezpieczeństwem danych obu stron transakcji.

   

  Zobacz więcej