Forum Konsumentów

 • pl
 • Twitter
 • Linkedin
 • Facebook
 • Instagram

Aktualności

Artykuły

 • Czy rozróżnienie na konsumenta i obywatela jest nadal aktualne?

  23-06-2023

  Może czas na wspólną, nadrzędną regułę: płacę – wymagam? Płacę za produkt/usługę – wymagam. Płacę podatki – wymagam. Obywatel to przecież też klient! Co więcej, rośnie rola podatków konsumpcyjnych w budżecie państwa.

  Zobacz więcej
 • 6. #PRASÓWKA FORUM KONSUMENTÓW

  21-06-2023

  1. "Wzięli pożyczkę na 6 tys. zł, a same opłaty dodatkowe okazały się większe. Jest decyzja sądu” Więcej: https://tiny.pl/cmbr4. Źródło: businessinsider.com.pl.

  Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną w sprawie pożyczki, w której opłaty za obsługę wyniosły 135 proc. wartości wypłaconych pożyczającemu środków — poinformowała Prokuratura Krajowa. Skargę w sprawie złożył Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. W skardze wniesionej do SN Ziobro zarzucił nakazowi zapłaty wydanemu w listopadzie 2016 r. przez Sąd Rejonowy w Gdyni naruszenie konstytucyjnej zasady ochrony konsumentów jako strony słabszej przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi w stosunkach prawnych z przedsiębiorcą. Sąd Najwyższy podzielił argumentację.

  Zobacz więcej
 • Informacja prasowa Fundacji Forum Konsumentów „Europejscy konsumenci na rynku towarów podrobionych – raport EUIPO 2023”

  22-06-2023

  13% Europejczyków, deklaruje, że celowo kupiło podrobione produkty w ciągu ostatnich 12 miesięcy. To znacznie więcej niż w poprzednich falach badaniach – w 2020 roku było to tylko 5%.  14% Polaków świadomie kupiło podrobiony towar, gdzie średnia europejska wynosi 13%. Mogą to być zaniżone dane, istnieje bowiem różnica pomiędzy deklaracjami, a faktycznymi zachowaniami konsumentów. Konieczna jest zatem dalsza edukacja konsumentów w na temat towarów podrobionych i konsekwencji ich kupowania. Przykładem takiej inicjatywy edukacyjnej jest kampania „Żyj oryginalnie. Podrobione produkty. Podrobiony styl”, którą w 2022 roku zapoczątkowało Forum Konsumentów wraz z Partnerami: Polską Izbą Handlu, Polskim Związkiem Przemysłu Kosmetycznego, UN Global Compact Network Poland, Amazon, Polskim Stowarzyszeniem Branży Zabawek i Artykułów Dziecięcych, Stowarzyszeniem Kobiety w Centrum oraz Administracją Celną Republiki Czeskiej.

  Zobacz więcej
 • Konsumencie, nie daj robić z siebie jelenia! Akcja Forum Konsumentów – ZJAWISKO GREENWASHINGU

  20-06-2023

  Przedstawiamy kolejny przykład wspomnianej niespójności działań i komunikacji, tym razem dotyczący marketingu wielu producentów, a mianowicie zjawiska greenwashingu polegającego na tworzeniu strategii marketingowej, której celem jest stworzenie złudnego wrażenia, że zarówno dane przedsiębiorstwo, jak i produkowane przez niego produkty są przyjazne środowisku.

  Zobacz więcej
 • Stanowisko Forum Konsumentów w sprawie zmiany rozporządzenia CLP dot. komunikowania konsumentom sposobu oznaczania substancji chemicznych na opakowaniach produktów

  20-06-2023

  Jak wskazuje badanie Eurobarometr z 2020 roku ok. 65% osób obawia się narażenia na niebezpieczne substancje, a ok. 84 % Europejczyków niepokoi wpływ substancji chemicznych występujących w produktach codziennego użytku na ich zdrowie. Dlatego też Forum Konsumentów po zapoznaniu się z propozycją Komisji Europejskiej zmiany Rozporządzenia (WE) nr 1272/2008 w sprawie klasyfikacji, etykietowania i pakowania substancji i mieszanin (CLP) opowiada się za transparentnością w oznaczaniu szkodliwych substancji w celu zagwarantowania bezpieczeństwa konsumentom. Jednocześnie postuluje wdrażanie planowanych regulacji w taki sposób, aby konsumenci nie zostali obciążeni nadmiarem informacji na temat danego produktu. Obecnie konsumenci w wielu przypadkach nadal nie mają świadomości, co do symboli czy oznaczeń widniejących na etykietach produktów. Chcą mieć jednak pewność, że to, co kupują jest bezpieczne – niekoniecznie sprawdzając informacje osobiście.

  Zobacz więcej
 • REKOMENDACJE Forum Konsumentów – aplikacja SORTEUSZ

  19-06-2023

  Forum Konsumentów rozpoczyna nową serię wpisów o aplikacjach, dzięki którym konsumenci mogą żyć bardziej ekologicznie i zdobywać przydatną wiedzę w tej dziedzinie. Co dwa tygodnie będziemy publikować wpis, w którym zarekomendujemy jedną wartą pobrania aplikację.

  Zobacz więcej
 • #NEWSPRAWNY Forum Konsumentów: Orzeczenie TSUE ws. kredytów frankowych

  15-06-2023

  W czwartek TSUE zdecydował, że prawo Unii nie stoi na przeszkodzie temu, by w przypadku uznania umowy kredytu hipotecznego zawierającej nieuczciwe warunki za nieważną, konsumenci żądali od banku rekompensaty wykraczającej poza zwrot zapłaconych rat miesięcznych.


   

  Zobacz więcej
 • Forum Konsumentów na Polish Circular Forum

  07-06-2023

  Prezeska Forum Konsumentów – Agnieszka Plencler – miała przyjemność w ostatnim czasie poprowadzić dyskusję "Zamykanie obiegu z perspektywy konsumenta" podczas Polish Circular Forum 2023. To już druga edycja wydarzenia poświęconego gospodarce o obiegu zamkniętym w ujęciu polskim i europejskim z perspektywy przemysłu.

  Zobacz więcej
 • Downsizing i skimpflacja powinny zostać zakazane? – Forum Konsumentów w MEDIACH

  12-06-2023

  – Producenci bardzo sprytnie zaczęli sobie radzić z kosztami wysokiej inflacji dla konsumentów, coraz częściej podwyższają ceny produktów w subtelny sposób, pewnie licząc na to, że konsumenci może tego nie zauważą – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Agnieszka Plencler, prezeska Forum Konsumentów. – Jednym z przykładów jest zmniejszanie gabarytów danego produktu spożywczego przy zachowywaniu tej samej ceny. Oczywiście informacja o zmniejszeniu pojemności czy liczby sztuk w danym opakowaniu, w zależności od tego, o jakim produkcie mówimy, jest przedstawiana konsumentom, natomiast konsumenci mają swoje nawyki, często sięgają po ulubione produkty i nie zawsze sprawdzają, czy coś się zmieniło. Szczególnie że te informacje nie są podawane w sposób jaskrawy i poprzedzone kampaniami informacyjnymi: uwaga, od dzisiaj twoja tabliczka czekolady ma 90 g, a nie 100 i płacisz tyle samo.

  Zobacz więcej
 • 5. #PRASÓWKA FORUM KONSUMENTÓW

  07-06-2023

  1. "Promocje za założenie konta bankowego – jak dowiadywać się na czas o ich istnieniu?" Więcej: https://tiny.pl/cx1wg. Źródło: o2.


  Istnieje jedno miejsce, w którym można zapoznać się z najlepszymi ofertami bankowymi – Bankier SMART. To rzetelny, polski portal informacyjny, który funkcjonuje w sieci już od ponad 23 lat. Zapewnia szczegółowe informacje oraz narzędzia, które przydadzą się każdemu konsumentowi, niezależnie od tego, czy poszukuje jedynie ciekawych ofert promocyjnych, czy jest w trakcie składania wniosku o kredy hipoteczny lub gotówkowy.

  Zobacz więcej