Forum Konsumentów

 • pl
 • Twitter
 • Linkedin
 • Facebook
 • Instagram

Aktualności

Artykuły

 • #NEWSPRAWNY Forum Konsumentów: Orzeczenie TSUE ws. kredytów frankowych

  15-06-2023

  W czwartek TSUE zdecydował, że prawo Unii nie stoi na przeszkodzie temu, by w przypadku uznania umowy kredytu hipotecznego zawierającej nieuczciwe warunki za nieważną, konsumenci żądali od banku rekompensaty wykraczającej poza zwrot zapłaconych rat miesięcznych.


   

  Zobacz więcej
 • Forum Konsumentów na Polish Circular Forum

  07-06-2023

  Prezeska Forum Konsumentów – Agnieszka Plencler – miała przyjemność w ostatnim czasie poprowadzić dyskusję "Zamykanie obiegu z perspektywy konsumenta" podczas Polish Circular Forum 2023. To już druga edycja wydarzenia poświęconego gospodarce o obiegu zamkniętym w ujęciu polskim i europejskim z perspektywy przemysłu.

  Zobacz więcej
 • Downsizing i skimpflacja powinny zostać zakazane? – Forum Konsumentów w MEDIACH

  12-06-2023

  – Producenci bardzo sprytnie zaczęli sobie radzić z kosztami wysokiej inflacji dla konsumentów, coraz częściej podwyższają ceny produktów w subtelny sposób, pewnie licząc na to, że konsumenci może tego nie zauważą – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Agnieszka Plencler, prezeska Forum Konsumentów. – Jednym z przykładów jest zmniejszanie gabarytów danego produktu spożywczego przy zachowywaniu tej samej ceny. Oczywiście informacja o zmniejszeniu pojemności czy liczby sztuk w danym opakowaniu, w zależności od tego, o jakim produkcie mówimy, jest przedstawiana konsumentom, natomiast konsumenci mają swoje nawyki, często sięgają po ulubione produkty i nie zawsze sprawdzają, czy coś się zmieniło. Szczególnie że te informacje nie są podawane w sposób jaskrawy i poprzedzone kampaniami informacyjnymi: uwaga, od dzisiaj twoja tabliczka czekolady ma 90 g, a nie 100 i płacisz tyle samo.

  Zobacz więcej
 • 5. #PRASÓWKA FORUM KONSUMENTÓW

  07-06-2023

  1. "Promocje za założenie konta bankowego – jak dowiadywać się na czas o ich istnieniu?" Więcej: https://tiny.pl/cx1wg. Źródło: o2.


  Istnieje jedno miejsce, w którym można zapoznać się z najlepszymi ofertami bankowymi – Bankier SMART. To rzetelny, polski portal informacyjny, który funkcjonuje w sieci już od ponad 23 lat. Zapewnia szczegółowe informacje oraz narzędzia, które przydadzą się każdemu konsumentowi, niezależnie od tego, czy poszukuje jedynie ciekawych ofert promocyjnych, czy jest w trakcie składania wniosku o kredy hipoteczny lub gotówkowy.

  Zobacz więcej
 • Konsumencie, nie daj robić z siebie jelenia! Akcja Forum Konsumentów – ZJAWISKO SKIMPFLACJI

  07-06-2023

  Przedstawiamy kolejny przykład wspomnianej niespójności działań i komunikacji, tym razem dotyczący funkcjonowania producentów żywności, a mianowicie zjawiska skimpflacji polega na tym, że za tę samą cenę dostajemy produkty i usługi gorszej jakości, niż dotychczas. Zjawisko to różni się więc od inflacji, w której te same produkty i usługi osiągają coraz wyższe ceny.

  Zobacz więcej
 • Przesłanie Forum Konsumentów z okazji Światowego Dnia Środowiska

  05-06-2023

  Obchodzony corocznie 5 czerwca Światowy Dzień Środowiska jest ważnym wydarzeniem, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. W kontekście konsumentów jest to doskonała okazja do refleksji nad codziennymi wyborami i wpływem, jaki mają one na naszą planetę. Warto jednak wspomnieć również o tym, że konsumenci powinni także wywierać presję na światowy biznes, aby zmiany prośrodowiskowe następowały równoległe do działań konsumentów, bowiem cała odpowiedzialność za ochronę środowiska nie powinna spoczywać tylko na barkach konsumentów. 

  Zobacz więcej
 • Poradnik Forum Konsumentów z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka cz.2

  03-06-2023

  Bezpieczeństwo zabawek jest kluczowe dla dobra i zdrowia dzieci. Zapewnienie dzieciom bezpiecznego otoczenia zabawy to nie tylko obowiązek rodziców, opiekunów i producentów zabawek, ale również konieczność dla prawidłowego rozwoju i ochrony najmłodszych członków społeczeństwa.

  Zobacz więcej
 • Poradnik Forum Konsumentów z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka cz.1

  02-06-2023

  Żyjemy w czasach, gdy niemal każdy z nas ma pod ręką aparat fotograficzny, a wizerunek naszych dzieci, może być utrwalany właściwie w każdej sytuacji. Często dzielimy się materiałami przedstawiającymi lub opisującymi nasze dzieci bez zastanowienia się, z jakimi konsekwencjami może się to wiązać i na jakie niebezpieczeństwa może narazić dzieci teraz i w przyszłości. Dlatego każde umieszczenie zdjęcia naszego dziecka w przestrzeni publicznej powinniśmy poddać pewnej refleksji.

  Po pierwsze pamiętajmy, że dziecko ma prawo do prywatności i ochrony wizerunku, a w szczególności do ochrony swojej godności.

  Po drugie pamiętajmy przy tym, że to my powinniśmy być przewodnikiem dziecka po wirtualnym świecie i przygotować je na ewentualne zagrożenia, budując atmosferę wzajemnego szacunku i zaufania bardziej niż system obostrzeń i ograniczeń.

  Zobacz więcej
 • Komunikat Forum Konsumentów z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka

  01-06-2023

  Forum Konsumentów pragnie zwrócić uwagę na ważne kwestie związane z prawami dziecka konsumenta z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka ustanowionego w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych.

  Dzieci są istotną grupą społeczną, której potrzeby i prawa powinny być szanowane na każdym kroku. W dzisiejszym świecie pełnym wyzwań coraz większa świadomość i ochrona praw dzieci powinny być jednym z priorytetów dorosłych. W tym wyjątkowym dniu chcielibyśmy pokrótce przypomnieć o ważnych prawach, które przysługują dzieciom.

  W tym wyjątkowym dniu chcielibyśmy pokrótce przypomnieć o najważniejszych prawach, które przysługują dzieciom, a przez kolejne 6 dni publikować będziemy infografiki (dotyczące m.in. świadomości najmłodszych konsumentów, bezpieczeństwa zabawek, reklam i presji społecznej czy ochrony wizerunku w Internecie) wraz z komentarzem-poradą, aby skierować uwagę na ważne kwestie związane z prawami i ochroną dzieci-konsumentów.

  Zobacz więcej
 • Życzenia Forum Konsumentów z okazji Dnia Matki

  26-05-2023

  Matki są niezwykle ważnymi konsumentkami. Dlatego w tym wyjątkowym dniu życzymy wszystkim matkom zrozumienia, zasobnych portfeli i świadomych decyzji konsumenckich. Pięknego dnia!

  Zobacz więcej