Forum Konsumentów

  • pl
  • Twitter
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram

Informacja prasowa 50: dni do wycofania ze sprzedaży papierosów mentolowych #zakazmentoli

2020-03-31

Polscy palacze niespecjalnie przejmują się unijną dyrektywą. Z badania wynika, że co drugi palacz w Polsce (4,5 mln osób), nie wie o zbliżającym się zakazie sprzedaży tych papierosów. 9 na 10 palaczy „mentoli” znad Wisły deklaruje natomiast, że wcale nie zamierza zrezygnować ze swojego nałogu po wejściu w życie unijnego prawa. A co drugi zapowiada, że kiedy „mentoli” zabraknie, to po prostu będzie palić zwykłe, niearomatyzowane papierosy.

Dużo większy niepokój może jednak budzić fakt, że co piąty palacz papierosów mentolowych w Polsce (18 proc.) już za 50 dni zamierza palić je nadal, kupując te wyroby już na czarnym rynku. Za naszą Wschodnią granicą „mentole” nadal będą dostępne, dlatego specjaliści boją się poszerzenia szarej strefy. Produkty z kontrabandy, bez polskich znaków akcyzy skarbowej, mogą w najbliższych miesiącach zalać nasz rynek. Już teraz co 10 nielegalny papieros w Polsce jest aromatyzowany. Najczęściej – mentolowy.

Szacuje się, że jeśli faktycznie co piąty palacz papierosów mentolowych w Polsce będzie kupować te wyroby na czarnym rynku, budżet państwa może stracić na takim procederze przynajmniej 1,25 mld zł. To bardzo dużo, zważywszy na fakt, że co roku nielegalny handel tytoniem uszczupla budżet państwa
o blisko 7 mld zł. Teraz ta kwota może być jeszcze wyższa.

Dlatego Fundacja prowadzi projekt #zakazmentoli. To akcja informacyjna, która ma uświadomić palaczom, że od 20 maja 2020 r. dostępność produktu, po który spora część z nich sięgała do tej pory, drastycznie się zmieni. Pod adresem: www.zakazmentoli.pl  znajdują się najistotniejsze informacje na temat zmiany prawa i konsekwencji dla palaczy.

Informacja prasowa:Informacja prasowa_Forum Konsumentów_50 dni do zakazu mentoli