Forum Konsumentów

  • pl
  • Twitter
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram

Informacja prasowa Fundacji Forum Konsumentów 

2019-04-03

Konsumenci o samoobsługowych automatach

Zdecydowana większość dorosłych Polaków, konsumentów (86%) korzystała kiedykolwiek z samoobsługowych automatów. Najczęściej są to automaty z kawą (83%) i napojami (75%), ale już na trzecim miejscu lokują się Paczkomaty (69%) – nawet nieznacznie wyprzedzając biletomaty komunikacji miejskiej (67%).

Co bardzo ważne niemal wszyscy badani Polacy są zdania, że zarówno biletomaty (99%) jaki i Paczkomaty (99%) są bardzo potrzebne ludziom.

,,Automaty samoobsługowe jak pokazuje nasze badanie, ale też inne analizy dostępne na rynku to świetne rozwiązanie dla konsumentów, którzy cenią sobie wygodę korzystania z nich i przede wszystkim oszczędność czasu. Mogą bowiem samodzielnie i w wielu lokalizacjach kupić napój, odebrać przesyłkę, kupić bilet. Nie muszą już tak jak dawniej szukać najbliższej placówki z danym towarem i tracić czasu na dojechanie do celu. Tak duże zainteresowanie taką usługą jest odzwierciedleniem globalnego trendu- convenience, czyli szukania przez konsumentów nie tylko dobrego produktu, ale dostępności, wygody i użyteczności. Konsumenci szukają rozwiązań, które ułatwiają im codzienne i szybkie funkcjonowanie. Obszerna analiza na ten temat jest w raporcie „The Quest for Convenience”, przygotowanego przez firmę badawczą Nielsen z 2018 roku”.

,,Niepokoi nas wyrok sądu administracyjnego w Łodzi z marca tego roku, który uznał, że Paczkomaty InPost są tymczasowymi obiektami budowlanymi, potrzebują pozwolenia na
budowę i bez takiej zgody nie mogą dalej działać. Uprawomocnienie takiego wyroku może przełożyć się na potencjalnie negatywne konsekwencje dla konsumentów (gorsze lokalizacje,wzrost ceny usługi) czego byśmy nie chcieli ponieważ jak pokazują wyniki naszych badań Paczkomaty to duże udogodnienie w codzienności. Zwracamy uwagę, że w Unii Europejskiej nie funkcjonują przepisy ograniczające stawianie maszyn typu Paczkomaty"- Agnieszka Plencler