Forum Konsumentów

  • pl
  • Twitter
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram

4. #PRASÓWKA FORUM KONSUMENTÓW

2023-05-24

1. "Przemysł złapał zadyszkę, konsumenci zaciskają pasa. Długo jeszcze?" Więcej: https://tiny.pl/chs14. Źródło: Radio TOK FM.


W kwietniu w gospodarstwach domowych wciąż na dobre włączony był tryb oszczędzania. W sklepach kupiliśmy o niemal 7,5 procent mniej, a wydaliśmy na to o 3,5 procent więcej – wynika z ostatnich danych o sprzedaży detalicznej. Wysoka inflacja zjada dochody w bardzo szybkim tempie i kolejny miesiąc z rzędu pensje realnie spadają. Ekonomiści mówią: musimy tak jeszcze wytrzymać przez co najmniej kilka miesięcy.


2. "Branża modowa coraz bardziej ekologiczna. Zmiany w coraz większym stopniu wymuszają sami konsumenci" Więcej: https://tiny.pl/chs16. Źródło: Newseria Biznes.


Konsumenci, którzy decydują się na zakup nowych ubrań, wciąż zwracają uwagę przede wszystkim na ich cenę i trwałość. Jednak coraz większe znaczenie ma też to, czy odzież została wyprodukowana w sposób zrównoważony, z poszanowaniem dla środowiska. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się również ubrania z tzw. drugiej ręki, a ponad połowa konsumentów przekazuje swoje nienoszone i niechciane ubrania dalej, innym osobom – wynika z badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Fashion Revolution wśród mieszkańców czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej.

3. "Kontrowersje wokół nowego produktu od Ramy. Konsumenci czują się oszukani" Więcej: https://tiny.pl/chl7l. Źródło: NowyMarketing.


Firma Upfield Polska wprowadziła na rynek nowy produkt, który wywołał burzę w sieci. Chodzi o margarynę, na której opakowaniu widnieje zdanie „Używaj jak masło", gdzie wyraz „masło” znacznie różni się wielkością od pozostałej części hasła, co według konsumentów może wprowadzać w błąd.


4. "Zmiany w lombardach. Nieuczciwi właściciele zapłacą nawet 500 tys. zł” Więcej: https://tiny.pl/chsjr. Źródło: Money.pl.


Ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej ma uporządkować prawa i obowiązki przedsiębiorców oraz konsumentów w kwestii usług świadczonych w lombardach. Celem przyjętej przez Sejm ustawy jest uregulowanie działalności polegającej na udzielaniu konsumenckich pożyczek lombardowych. Jak zaznaczono w uzasadnieniu podjęcia prac nad projektem, w ostatnich latach w Polsce systematycznie wzrasta zainteresowanie pożyczkami "pod zastaw".


5. "Sądy obcinają odsetki frankowiczom, ale już nie wszystkie” Więcej: https://tiny.pl/chsj5. Źródło: Prawo.pl


Sądy ograniczają odsetki należne frankowiczom. Zaczyna się to jednak zmieniać – przybywa orzeczeń korzystnych dla kredytobiorców. Sądy przestają kierować się niekorzystną uchwałą Sądu Najwyższego, który stwierdził, że odsetki za opóźnienie należą się kredytobiorcom dopiero od ich przesłuchania przez sąd i wyrażenia zgody na nieważność umowy kredytu. Zdaniem prawników to wadliwa praktyka, sprzeczna z unijnymi uregulowaniami.


Kolejna prasówka już za tydzień w środę!