Forum konsumentów

 • pl
 • Twitter
 • Linkedin
 • Facebook
 • Instagram

Aktualności

Artykuły

 • Komunikat Forum Konsumentów z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka

  01-06-2023

  Forum Konsumentów pragnie zwrócić uwagę na ważne kwestie związane z prawami dziecka konsumenta z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka ustanowionego w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych.

  Dzieci są istotną grupą społeczną, której potrzeby i prawa powinny być szanowane na każdym kroku. W dzisiejszym świecie pełnym wyzwań coraz większa świadomość i ochrona praw dzieci powinny być jednym z priorytetów dorosłych. W tym wyjątkowym dniu chcielibyśmy pokrótce przypomnieć o ważnych prawach, które przysługują dzieciom.

  W tym wyjątkowym dniu chcielibyśmy pokrótce przypomnieć o najważniejszych prawach, które przysługują dzieciom, a przez kolejne 6 dni publikować będziemy infografiki (dotyczące m.in. świadomości najmłodszych konsumentów, bezpieczeństwa zabawek, reklam i presji społecznej czy ochrony wizerunku w Internecie) wraz z komentarzem-poradą, aby skierować uwagę na ważne kwestie związane z prawami i ochroną dzieci-konsumentów.

  Zobacz więcej
 • Życzenia Forum Konsumentów z okazji Dnia Matki

  26-05-2023

  Matki są niezwykle ważnymi konsumentkami. Dlatego w tym wyjątkowym dniu życzymy wszystkim matkom zrozumienia, zasobnych portfeli i świadomych decyzji konsumenckich. Pięknego dnia!

  Zobacz więcej
 • 4. #PRASÓWKA FORUM KONSUMENTÓW

  24-05-2023

  1. "Przemysł złapał zadyszkę, konsumenci zaciskają pasa. Długo jeszcze?" Więcej: https://tiny.pl/chs14. Źródło: Radio TOK FM.


  W kwietniu w gospodarstwach domowych wciąż na dobre włączony był tryb oszczędzania. W sklepach kupiliśmy o niemal 7,5 procent mniej, a wydaliśmy na to o 3,5 procent więcej – wynika z ostatnich danych o sprzedaży detalicznej. Wysoka inflacja zjada dochody w bardzo szybkim tempie i kolejny miesiąc z rzędu pensje realnie spadają. Ekonomiści mówią: musimy tak jeszcze wytrzymać przez co najmniej kilka miesięcy.

  Zobacz więcej
 • Stanowisko Fundacji Forum Konsumentów ws. limitów transakcji gotówkowych w transakcjach B2C

  24-05-2023

  Zdaniem Fundacji Forum Konsumentów wprowadzenie nowej regulacji prawnej, zgodnie z którą od 1 stycznia 2024 roku do ustawy o prawach konsumenta dodany zostanie art. 7b ustanawiający obowiązek dokonywania płatności bezgotówkowych w relacjach między konsumentem a przedsiębiorcą, jeśli wartość transakcji przekroczy kwotę 20 000 zł stanowi ewidentne naruszenie praw i wolności konsumentów oraz znaczącą ingerencję w preferencje konsumentów dotyczące wybranych metod płatności. To również kolejny przykład nadregulacji i potencjalnych negatywnych konsekwencji dla konsumentów. Na marginesie należy wskazać, że w relacjach B2B przedsiębiorcy od 1 stycznia 2024 roku będą objęci obowiązkiem dokonywania płatności bezgotówkowych już od 8 000 zł, zamiast jak dotychczas 15 000 zł. Ustanowienie tak niskiego limitu również należy ocenić negatywnie. Wobec powyższego Forum Konsumentów postuluje zrezygnowanie ze szkodliwej zmiany przepisów.

  Zobacz więcej
 • Konsumencie, nie daj robić z siebie jelenia! Akcja Forum Konsumentów – ZJAWISKO DOWNSIZINGU

  23-05-2023

  Przedstawiamy kolejny przykład wspomnianej niespójności działań i komunikacji, tym razem dotyczący funkcjonowania producentów żywności, a mianowicie zjawiska downsizingu, czyli celowego zmniejszania przez producenta wagi lub ilości oferowanego artykułu, za który konsument płaci tę samą cenę, co przed zmniejszeniem.

  Zobacz więcej
 • Stanowisko Fundacji Forum Konsumentów ws. wprowadzenia regulacji Sending Party Pays (SPP), czyli tzw. opłaty sieciowej

  17-05-2023

  Fundacja Forum Konsumentów jako reprezentant interesów, praw i wolności konsumentów na podstawie ogólnodostępnych informacji wyraża uzasadnione obawy, możliwego naruszenia interesu konsumentów, które swoje źródło mają w przedstawionej inicjatywie legislacyjnej w sprawie infrastruktury łączności w związku z wezwaniami europejskich operatorów sieci telekomunikacyjnych, aby tzw. „FAANG” (dotyczy akcji czterech wybitnych amerykańskich spółek technologicznych: Meta, Amazon, Apple, Netflix i Google) wnosił opłatę w celu wsparcia kosztów wdrażania infrastruktury sieciowej, w tym wprowadzenia regulacji Sending Party Pays (SPP), czyli tzw. opłaty sieciowej na rzecz rozwoju i utrzymania infrastruktury telekomunikacyjnej.

  Zobacz więcej
 • Udział Forum Konsumentów w konsultacjach Komisji Europejskiej pt. „Przyszłość sektora łączności elektronicznej i jego infrastruktury”

  15-05-2023

  Fundacja Forum Konsumentów jako organizacja działająca na rzecz interesów, praw i wolności konsumentów bierze udział w konsultacjach pt. „Przyszłość sektora łączności elektronicznej i jego infrastruktury” zorganizowanych przez Komisję Europejską w sprawie wprowadzenia tzw. regulacji Sending Party Pays (SPP), czyli opłaty sieciowej. Możliwość zgłoszenia udziału w konsultacjach upływa 19 maja 2023 roku (zgłoszenie: https://bit.ly/3BrA3l2).

  Zobacz więcej
 • 3. #PRASÓWKA FORUM KONSUMENTÓW

  10-05-2023

  1. "Trudne czasy odczuwa już każdy. Co w 2023 jest największą wartością dla konsumenta?" Więcej: https://bit.ly/42GvVcA. Źródło: Biznes Interia.

  Kryzys powoduje z jednej strony polaryzację postaw, z drugiej impulsywne przepływanie między “żyj, jakby jutra miało nie być” a “od dziś oszczędzam na wszystkim”. W tak trudnej sytuacji jeszcze ważniejsze staje się dla marek zrozumienie klientów, ich potrzeb i motywacji.

  Zobacz więcej
 • Konsumencie, nie daj robić z siebie jelenia! Akcja Forum Konsumentów – OBOWIĄZEK DRUKOWANIA KARTY POKŁADOWEJ

  09-05-2023

  Jako Fundacja Forum Konsumentów rozpoczęliśmy cykliczną akcję: "Nie daj robić z siebie jelenia!", której celem jest pokazywanie niespójności działań odgórnych różnych podmiotów, w tym usługodawców, które przekładają się na nadmierną presję skierowaną na konsumentów i konsumentki. Więcej informacji na stronie: https://bit.ly/443MZKU.


  Dzisiaj przedstawiamy kolejny przykład wspomnianej niespójności działań i komunikacji, tym razem dotyczący funkcjonowania linii lotniczych.

  Zobacz więcej
 • 2. #PRASÓWKA FORUM KONSUMENTÓW

  03-05-2023

  1. "Co zrobić, by uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?" Więcej: https://bit.ly/412IZaT. Źródło: Rzeczpospolita.

  Pasażer powinien mieć potwierdzoną rezerwację i stawić się na odprawę. Inaczej nie uzyska odszkodowania za opóźnienie samolotu. Tak wynika z unijnego rozporządzenia nr 261/2004 i wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie wydanego w drugiej instancji.

  Zobacz więcej